برچسب ها : اتریوم هاردفورک اتریوم ارز دیجیتال ویتالیک بوترین Ethereum

اشتراک گذاری این مطلب :

لوگو تلگرام لوگو لینکدین لوگو کلوب لوگو فیس نما لوگو فیسبوک لوگو گوگل پلاس لوگو تویتر لوگو پینترست لوگو ردیت

اجرای یک هارد فورک(Hard Fork) همیشه سخت بوده است. از لحاظ معنایی، برای دستیابی به چنین ارتقاء گسترده‌ای در سیستم، نیاز است تا تمامی کاربران نرم‌افزار برای بروز رسانی به قوانین جدید به طور هم زمان عمل کنند، یعنی در این بین مشکلاتی در رابطه با همانگی وجود دارد که باید رفع شده تا اطمینان حاصل شود که کد‌های نوشته شده دقیقا همانگونه که طراحی شده‌اند، عمل می‌کنند. با این حال، در ارتقاء بعدی اتریوم که در ماه اوکتبر و با نام Constantinople برنامه‌ریزی شده است، اتریوم احتمالا با یک چالش منحصر به فرد روبرو خواهد شد؛ چالش پیدا کردن راهی برای ایجاد تعادل بین یک دسته از سهامداران مختلف، که هرکدام برای نتایج مورد نظر خود مبارزه می‌کند.

 

علاوه بر این مشکلات، یک تاریخ از پیش تعیین شده برای این ارتقاء وجود دارد که باعث سخت‌تر شدن اوضاع می‌شود. این تاریخ فعلا ماه اوکتبر در نظر گرفته شده است. برای اوایل سال ۲۰۱۹ نیز یک قطعه کد که با نام بمب سختی(Difficulty Bomb) برنامه‌ریزی شده است که باعث کمتر شدن کارآمدی زمان لازم برای ماین یک بلاک‌ اتریوم می‌شود.

در صورتی که هیچ اقدامی صورت نگیرد، بمب سختی اتریوم را به سمت واقعه‌ای به نام عصر یخبندان(Ice Age) سوق خواهد داد؛ دوره‌ای که سختی شبکه آنقدر زیاد می‌شود که تراکنش‌های این رمزارز دیگر قابل پردازش نخواهند بود و باعث غیرقابل استفاده شدن بلاک‌چین آن می‌شود. (این بمب ابتدا حاوی کد‌هایی برای تشویق پلت‌فرم به استفاده‌ی سریع از تکنولوژی‌های جدید بود).

از آنجایی که به تاخیر انداختن بمب سختی می‌تواند میزان تورم اتریوم را تحت تاثیر قرار دهد(مقدار زمان لازم برای ماین یک بلاک با مقدار اتر توزیع شده در پلت‌فرم رابطه‌ی مستقیم دارد)، بنیاد اتریوم تحت فشار است که هرچه سریع‌تر قبل از فرا رسیدن این بمب سختی کد‌های خود را ارتقاء دهد.

اما در حال حاضر مسیر رو به جلو هنوز نامشخص است.

با وجود مجموعا چهار پیشنهاد بهبودی(Ethereum improvement proposals یا EIP) برای اتریوم که اکنون تحت بررسی هستند، بسیاری معتقد‌اند که هنگام تاخیر در اجرای بمب سختی، Constantinope نیز باید میزان اتر که در حال حاضر به ماینرها پرداخت می‌شود نیز کاهش یابد؛ افرادی که با استفاده از سخت‌افزار‌های محسباتی خاص از امنیت تراکنش‌های اطمینان حاصل می‌کنند.

با این حال، ماینرها هشدار داده‌اند که کاهش بیش از حد میزان سوددهی باعث کاهش امنیت شبکه خواهد شد، زیرا باعث می‌شود که ماینر‌ها برای حفاظت از رمزارزهای دیگری سرمایه‌گذاری کنند و به عبارتی به یک رمزارز دیگر برای فرایند ماین کردن، کوچ کنند.(این نگرانی‌ها بیشتر در رابطه با ماینر‌هایی صادق است که از کارت‌های گرافیک برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند زیرا آن‌ها باید با سخت‌افزار‌های تخصصی استخراج رمزارز یعنی اسیک‌ها، رقابت کنند.)

در حالی که هنوز جدول زمانی دقیقی برای اجرایی‌ شدن Constantinople اعلام نشده است، توسعه دهندگان بیشتر به اواخبر ماه اکتبر و نوامبر به عنوان یک زمان حدودی جهت انجام این ارتقاء اشاره می‌کنند.(انجام این ارتقاء پس از این تاریخ باعث روبرو شدن با مشکل بمب سختی خواهد شد). به همین ترتیب در یک گردهمایی که قرار است در روز جمعه برگزار شود، توسعه دهندگان احتمالا در مورد نهایی کرد EIPها و قرار دادن آن در هارد‌فورک پیش‌ رو، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

افری شودون(Afri Schoedon) افسر ارتباطات در فن‌آوری‌های دوقطبی به خبرگزاری Coindesk اعلام کرده بود:

ما اکنون در حال حرکت به سمت تصمیم‌گیری‌های سریع هستیم.(در تصمیم‌گیری‌ها عجله داریم)

Afri Schoedon

 

متعادل‌سازی

در زمان نگارش این مقاله، در حال حاضر سه EIP برای قرار دادن در هارد‌فورک پیش‌ رو وجود دارد که هیچ کدام نیز بحث برانگیز نبوده است؛ این EIPها قبلا در کد‌ها اجرا شده‌اند و در حال حاضر نیز در مرحله‌ی آزمایش قرار دارند.

این EIPها عبارتند از EIP 145، EIP 1014 و EIP 1050، که به ترتیب برای افزایش انعطاف‌پیذیری عملیات‌های اتریوم، تسهیل اندازه‌گیری مقیاس‌پذیری مانند کانال‌های دولتی، و در نهایت افزایش سرعت در انتخاب قراردادهای قابل تایید، در نظر گرفته‌ شده‌اند.

با این حال از سوی دیگر پیشنهاداتی ارائه شده‌اند که نیاز به هماهنگی‌های دقیقی دارند.

طبق گزارشات منتشر شده، بخش عمده‌ای از تقسیمات کنونی در جمعه‌ی گذشته آشکار شده است، زمانی که توسعه‌دهندگان یک بحث عمومی را با چندین نماینده از ذینفعان اصلی این پلت‌فرم آغاز کردند.

در حالی که در این بحث هیچ توافقی حاصل نشد، چندین سهامدار از آن زمان تاکنون در رسانه‌های اجتماعی نگرانی‌های خود را مطرح کرده‌اند.

 

در یک پست وبلاکی که روز دوشنبه منتشر شده، بریان ونتورو(Brian Venturo) مدیر تکنولوژی یک استارت‌آپ ماینینگ با نام Atlantic Crypto، هشدار داد که «امنیت شبکه‌ی اتریوم چیزی نیست که بتوان آن را به خطر انداخت». وی از EIP 1295 به عنوان تنها پیشنهاد ارائه شده که به طور بالقوه امنیت شبکه را کاهش نمی‌دهد، حمایت کرد.

EIP 1295 میزان انتشار را کاهش نمی‌دهد، بلکه مقدار اتری که به Uncleها پاداش داده می‌شود را کاهش می‌دهد، به عبارتی نوعی بلاک که سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد اما خودش در بلاک‌چین گنجانده نشده است.

آقای ونتورو به مصاحبه‌ی خود اعلاک کرد «اگر پاداش مربوط به هر بلاک را کاهش دهید، در اینصورت نسبت ارزش سخت‌افزارهای مورد نیاز نیز کاهش می‌یابد»، وی توضیح داد که اگر پاداش برای سرویس‌های مخرب بیشتر باشد، این سخت‌افزارها ها در عوض به عنوان وسیله‌ای برای حملات هک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حالی که ماینرها در برابر کاهش صدور مقاومت می‌کنند، در عین حال تجار اتریوم به کاش ارزش بازار اتر اشاره می‌کنند و اعلام کرده‌اند که باید با استفاده از محدود کردن صدور، از ارزش و بهای این ارز حفاظت کرد.

در یک موضوع توییتری که میزان صدور فعلی بیت‌کوین و اتریوم با یکدیگر مقایسه شده بودند، یک تاجر با نام اریک کانر(Eric Conner) اظهار داشت که «اگر کاهش صدور به ۲ اتریوم برسد، میزان صدور از نرخ فعلی بیت‌کوینپایین‌تر نخواهد رفت».

طبق کفته‌های آقای کانر برای حفظ ارزش شبکه، انجام چنین کاهش صدوری لازم و ضروری است.

کانر در یک پست توییتری اعلام کرد:

یک واقعیت جالب! طی ۳۶۵ روز گذشته شبکه اتریوم به ماینرها ۶/۶ میلیارد دلار پاداش پرداخت کرده‌ است.

Eric Conner

 

سازش

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیانگذار اتریوم در انتقادی که بر روی وب‌سایت Github منتشر شده بود به این نتیجه رسیده است که موارد فوق می‌تواند منجر به افزایش تمرکز(Centralization) در استخرهای ماینینگ شود.

بوترین طی این پست نوشته بود که «از به حقیقت پیوستن این موضوع می‌ترسم».

یک سرمایه‌گذار و مدیر صندوق دارایی به نام اسپنر نون(Spencer Noon) نیز علیه این پیشنهاد انتقاد کرده است.

وی طی یک پست توییتری اظهار داشت:

من به طور کامل از EIP 1295 انتقال می‌کند و انگیزه‌ی نویسنده‌ی آن‌ را (استارت‌آپ و کمپانی Atlantic Crypto Corp) زیر سوال می‌برم. Atlantic Crypto Corp یک شرکت مرتبط با فرایند ماینینگ است که توسط سرمایه‌گذران سابق تامین مالی می‌شود، بنابر این فعالیت‌های این شرکت هیچ ارتباطی با «امنیت شبکه» ندارد؛ کاهش میزان پاداش هر بلاک، به میزان درآمد آن‌ها صدمه وارد می‌کند.

Spencer Noon

چندین پست در وب‌سایت Reddit نیز از همین گفته‌های پشتیبانی کردند و در پاسخ نیز این کمپانی ماینینگ پیشنهاد فعلی خود را به نفع باقی ماندن کاهش صدور به ۳ اتریوم، بازپس گرفت.

آقای ونتورو در بر روی وب‌سایت Github نوشت:

ما موافقیم که صدور اظهارنامه‌ی مرتبط با اتریوم ممکن است زیادی باشد، اما ما همچنین معتقدیم که تنظیم آن در شرایط کنونی بازار می‌تواند خطرات بی‌مورد مربوط به امنیت شبکه را افزایش دهد.

Brian Venturo

دنی رایان(Danny Ryan) در نشست توسعه‌دهندگان که روز جمعه برگزار شد اعلام نمود که کاهش به ۲ اتریوم به نظر می‌رسد که «سازشی منطقی» باشد که می‌تواند منافع هر دو طرف یعنی ماینر و مبادله‌گر را متعادل سازد. به همین ترتیب، از آنجایی که ماینر‌های استفاده کننده از کارت‌های گرافیک باید با سخت‌افزار‌های اسیک(ASIC) نیز رقابت داشته باشند، حذف این سخت‌افزارها با استفاده از Proof Of Work از این پلت‌فرم، می‌تواند یک «سازش منطقی دیگر» باشد.

به این ترتیب یک ماینر استفاده کننده از کارت‌گرافیک و علاقه‌مند به این صنعت با نام کریستی لی مینهان(Kristy-Leigh Minehan) از اجرای یک اصلاح کد در Constantinople حمایت می‌کند.

با این حال برخی احساس می‌کنند که انجام این فرایند بسیار بعید به نظر می‌رسد.

مایکل هان(Michael Hahn) از توسعه‌دهندگان کیف‌پول اتریوم MyCrypto به خبرگزاری CoinDesk اعلام کرده بود:

انجام این فرایند می‌تواند کار‌های بیشتری نسبت به EIPها انجام دهد.

Michael Hahn

سهم زیاد

همه‌ی این گفته‌ها بدان معناست که احتمالا در ماه اکتبر یک افزایش سختی رخ خواهد داد. اگر تعداد مشخصی از گره‌های اتریوم تصمیم به اجرای نرم‌افزار‌های مختلفی بگیرند، این کار می‌تواند منجر به تقسیم شبکه شود(این تقسیم متفاوت از آنچه است که در سال ۲۰۱۶ زمانی که اتریوم کلاسیک پس از اختلافات فنی به وجود آمد، رخ داد).

با این حال، یک راه وجود دارد که طی آن کد‌ فعلی اتریوم در حقیقت می‌توانند به حفاظت از شبکه در زمان تقسیم شدن، کمک کند.

به عنوان مثال با توجه به وجود بمب سختی، یک محقق اتریوم با نام اندرو بردلی(Andrew Bradley) گفته که پیروزی تلاش‌های فرصت طلبانه برای ایجاد یک فورک بدون پشتیبانی توسعه‌دهندگان، بعید به نظر می‌رسد.

وی در مصاحبه‌ی خود اظهار داشت:

این امر باعث کاهش این احتمال می‌شود که زنجیره‌های قدیمی با کمی تلاش مورد استفاده قرار بگیرند و توسط صرافی‌ها و یا شرکت‌های بی‌ثبات، و همچنین بدون داشتن توسعه‌‌دهنده به عنوان یک پشتیبانی واقعی، دوام بیاورد.

Andrew Bradley

البته پیچیدگی‌های مربوط به Constantinope باعث ایجاد موجی از بحث‌های داغ بین ماینر‌های رقابتی و مبادله‌گران علاقه‌مند شده است.

هادسون جیمسون(Hudson Jameson) یکی از ماموران ارتباطات برای بنیاد اتریوم اعلام کرده است:

ما شور و شوق زیادی در رابطه با این فورک در جامعه داریم. شنیدن اینکه مردم در حال تماشا و دخالت پیرامون گردهمایی‌ها و بحث‌های دو هفته‌ای  توسعه‌دهندگان هستند، کمی عجیب است.

Hudson Jameson

افری شودون از بخش فن‌آوری‌های دوقطبی نیز به این نکته اشاره کرد که زمانی که بحث در مورد تصمیمات دشوار باشد، Constantinope از لحاظ باز نگه داشتن درب‌های خود به سمت پیشنهادات جدید، منحصر به فرد است.

او در گفته‌های خود اعلام کرد:

در گذشته پشینهادات و انتقاد‌های متضاد یا مستقیما پذیرفته می‌شد و یا برای همیشه فراموش می‌شد.

Afri Schoedon

هرچند که در این مورد مشارکت تعداد وسیع‌تری از سهامدارن دخیل بوده که باعث پیچیده‌تر شدن فرایند تصمیم‌گیری شده است و از فشار روی دوش تیم توسعه‌دهنده‌ی مرکزی نیز کاسته شده است.

آقای شودون در ادامه افزود:

اداره‌ کردن آف‌چین‌(Off-Chain) سخت است، و این امر احتمالا چیز خوبی باشد.

Afri Schoedon

با اینکه هنوز یک گردهمایی توسعه‌دهندگان دیگر نیز وجود دارد(انتظار می‌رود که در روز جمعه نهایی شود)، بسیاری از سهامداران و ذینفعان انتظار دارد که این تیم توسعه‌دهنده ثبات‌ فنی شبکه را مهم‌تر از هر چیز دیگری در نظر بگیرد.

آقای ونتورو در انتها اظهار داشت:

آن‌ها(توسعه دهندگان) این چیزها را بهتر از هر شخص دیگری می‌فهمند و من فکر می‌کند که آن‌ها قصد دارند تصمیمات درست را اتخاذ نمایند.

Brian Venturo

نظر شما در رابطه با ارتقاء ماه اوکتبر شبکه‌ی اتریوم چیست؟ این بروز رسانی چه تاثیری بر آینده‌ی این رمزارز خواهد داشت؟ نظرات خود را در اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری این مطلب :

لوگو تلگرام لوگو لینکدین لوگو کلوب لوگو فیس نما لوگو فیسبوک لوگو گوگل پلاس لوگو تویتر لوگو پینترست لوگو ردیت
برچسب ها : اتریوم هاردفورک اتریوم ارز دیجیتال ویتالیک بوترین Ethereum