برچسب ها : بیتکوین اتریوم بلاکچین ماینینگ bitcoin blockchain mining ethereum

اشتراک گذاری این مطلب :

لوگو تلگرام لوگو لینکدین لوگو کلوب لوگو فیس نما لوگو فیسبوک لوگو گوگل پلاس لوگو تویتر لوگو پینترست لوگو ردیت

کلمه‌ی ماینینگ (Mining) کلمه‌ی رایجی است که در دنیای ارزهای رمزنگاری شده بسیار استفاده می‌شود و عده ای به دنبال این هستند که در این زمینه وارد شوند. اما واقعا ماینینگ چیست؟ احتمالا شنیده‌اید که در دنیای ارزهای رمزنگاری شده ماینینگ یکی از فعالیت های پر درآمد و تا حدودی سخت و پر هزینه است اما حقیقت چیست؟ در این مقاله سعی شده است تا در رابطه با ماینینگ توضیحات جامعی ارائه شود.

قبل از شروع هر توضیحی ابتدا نیاز است با مفهوم بیت کوین ماینینگ (استخراج بیت کوین) آشنا شویم و تعریف کلی از آن داشته باشیم اما یک سری مفاهیم و اصطلاحات فنی وجود دارد اگر بخواهیم ذهنمان را بر روی استخراج بیت کوین متمرکز کنیم باید آنها را درک کنیم.

Hash – هش (درهم سازی) :

در اصطلاح محاسباتی، “هش”، یک عملیات یک سویه ریاضی است که بر روی داده ورودی انجام می شود و خوروجی رمز شده ای را تحویل میدهد. میتوان گفت عملیات هش نوعی رمزگذاری داده است. که تولید (رمزگذاری) آن ساده ولی برگشت به حال اول یا معکوس (رمز گشایی)  آن غیر ممکن و پیچیده است.

 

Hash rate  (نرخ هش) :

در واقع واحد اندازه گیری قدرت پردازش شبکه بیت کوین است. در اصل هدف شبکه بیت کوین  انجام عملیات فشرده ریاضی برای اهدف امنیتی است. هنگامی که شبکه به نرخ هش 10 Th/s  میرسد به این معنی است که میتواند 10 ترلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد.

 

Bitcoin mining pool  (استخر استخراج بیت کوین) :

ابتدا لازم است با مفهوم Bitcoin mining pool (استخر استخراج بیت کوین) آشنا شوید که در حقیقت به گروهی از استخراج کنندگان معدن گفته میشود که با یکدیگر کار میکنند و  و باهم در تعامل هستند. و به حل معمای(چالش) بلاک ها و تقسیم کردن جوایز آن مشغول هستند.

اگر Bitcoin mining pool وجود نداشت, بدست آوردن هر عدد بیت کوین بیشتر از یک سال بطول می انجامید . اما در حقیقت به اشتراک گذاشتن کار میان یک گروه و تسیم کردن جایزه آن میان اعضای گروه بسیار راحت صورت میپذیرد.

 

Block (بلاک) :

یک بلاک یک رکورد است در زنجیره بلاک (Blockchain) که معاملات (تراکنش های) در حال انتظار برای تایید هستند. در واقع در بیت کوین، تراکنشها در قالب مجموعه های بزرگی از داده ها که بلاک نامیده میشه متمرکز شده اند. این بلاکها طوری به هم مرتبط شده اند که هر کدام اعتبار و درستی بلاک قبلی را ثابت کند. تقریبا به طور متوسط 10 دقیقه زمان میبرد که یک بلاک جدید در طول عملیات استخراج به زنجیره بلاک اضافه شود.

 

Blockchain (زنجیره بلاک):

یک رکورد از تراکنش های بیت کوین است که به ترتیب سفارش ثبت میشود. زنجیره بلاک بین همه کابران بیت کوین به اشتراک گذاشته میشود. زنجیره بلاک برای بررسی تداوم تراکنش های بیت کوین استفاده میشود و همچنین به منظور جلوگیری از double spending وارد عمل میشود.

double spending :

حالتی است که یک کاربر مخرب سعی کند بیت کوین را به طور همزمان برای دو دریافت کننده مختلف خرج کند.

 BTC  : یک واحد رایج که به یک عدد بیت کوین تخصیص داده شده است.

 

Difficulty – دشواری (دشواری محاسباتی) :

بیت کوین شامل یک “عامل دشواری” است, که یک عدد اختیاریست که تعیین کننده سختیه یافتن یک هش موفق است، اما فعلا بدانیم که دشواری، در واقع روشی خود- تنظیم است که به میزان قدرت محاسباتی ماینرهایی (کسانی که مشغول استخراج بیت کوین هستند) بستگی دارد که داخل شبکه وجود دارند. بلاکها قراراست با نرخ ۶ عدد در ساعت حل شوند و تنظیمات دشواری محاسباتی به بیت کوین اجازه میده که مطمئن بشه محاسبات ریاضی بلاک، آنقدر دشوار هست که تلاش تمامی ماینرها را لازم دارد تا در زمان حدود ۱۰ دقیقه یک بلاک حل شود.

 

تعریف ک​لی :

Bitcoin Mining در واقع نوعی پروسه وریفای (تایید) اطلاعات است که تحت دو مرحله هش پیچیده SHA256 صورت می پذیرد. هدف آن فراهم آوردن امنیت تراکنش های بیت کوین و اعتبار سنجی ان و تامین امنیت لازم برای کل شبکه بیت کوین است.

بنا بر این مفهوم پایه ماینینگ بیت کوین این است که یک قسمت کوچکی از هر بلاک که شامل داده رندوم بی معنی هست وجود دارد و ماینرهای بیت کوین، تمام داده ها رو از بلاک فعلی برداشه، دسته رندوم را با هم مخلوط کرده و هش کلی آن را محاسبه می کنند. درست مثل تکه های پازل که  از کنار هم قرار گرفتن آنها تصویر قابل درکی به جود می آید.

به خاطر داشته باشین که همانطور که بازیابی هش ها آسان است، پیش بینی آنها غیر ممکن و به نظر می رسد عملکرد آنها کاملا تصادفیست، بنا براین برای ماینر پیش بینی اینکه کدام مجموعه داده رندوم, چه هشی تولید میکند غیر ممکن می باشد. ماینر فقط باید مجموعه رو تغییر بده تا به نتیجه ای که به دنبالش است، برسد.

وقتی ماینر ها یک سری داده رندوم را پیدا کنند که با هش کوچکتری ایجاد میشوند که توسط Difficulty (دشواری محاسباتی) تعیید شده, این بلاک و هش همراهی کننده آنرا به بیت کوین ارسال میکنند. وقتی شبکه درستیه راه حل رو تایید کرد، به ماینر تعدادی بیت کوین پاداش داده میشود.

 

اهدا پاداش به ماینر ها چگونه است؟

شبکه بیت کوین به استخراج کنندگان بیت کوین در قبال تلاشی که برای حل معادلات محاسباتی پیچیده میکنند پاداش میدهد . این پاداش به دو صورت است :

1- صدور بیت کوین جدید : یعنی اینکه به شما بیت کوین اعطا میشود.

2- تخفیف در هزینه های تراکنش ها : زمانی که شما در حال استخراج بیت کوین هستید در هزینه های تراکنش ها به شما تخفیفی تعلق میگیرد. هر چه قدرت محاسباتی شما بیشتر باشد جایزه ای که به شما تعلق میگیرد بیشتر خواهد بود. 

 

بنا بر این مفهوم پایه ماینینگ بیت کوین این است که یک قسمت کوچکی از هر بلاک که شامل داده رندوم بی معنی هست وجود دارد و ماینرهای بیت کوین، تمام داده ها رو از بلاک فعلی برداشه، دسته رندوم را با هم مخلوط کرده و هش کلی آن را محاسبه می کنند. درست مثل تکه های پازل که  از کنار هم قرار گرفتن آنها تصویر قابل درکی به جود می آید.

به خاطر داشته باشین که همانطور که بازیابی هش ها آسان است، پیش بینی آنها غیر ممکن و به نظر می رسد عملکرد آنها کاملا تصادفیست، بنا براین برای ماینر پیش بینی اینکه کدام مجموعه داده رندوم, چه هشی تولید میکند غیر ممکن می باشد. ماینر فقط باید مجموعه رو تغییر بده تا به نتیجه ای که به دنبالش است، برسد.

وقتی ماینر ها یک سری داده رندوم را پیدا کنند که با هش کوچکتری ایجاد میشوند که توسط Difficulty (دشواری محاسباتی) تعیید شده, این بلاک و هش همراهی کننده آنرا به بیت کوین ارسال میکنند. وقتی شبکه درستیه راه حل رو تایید کرد، به ماینر تعدادی بیت کوین پاداش داده میشود.

 

تعداد بیت کوین هایی که در جوایز وجود دارد به برخی عوامل بستگی دارد. وقتیکه استخراج بیت کوین هنوز در مراحل اولیه است، یک پاداش پایه در هر بلاک برای تشویق فعالیت ماینینگ وجود دارد.
در حال حاضر جایزه ۵۰ بیت کوین است اما هر چند وقت پاداش نصف میشه تا بالاخره به صفر میرسد.
همچنین برای بعضی تراکنشها یک هزینه ی تراکنش (fee) کمی پرداخت میشود که به ماینرها میرسد. نهایتا تنها پاداش برای ماینینگ همین هزینه های تراکنش خواهد بود، اما امیدواری این است که تعداد کافی تراکنش ( در نتیجه مقدار کافیه هزینه) وجود داشته باشد که سود کافی ایجاد کند.

ماینینگ از کجا آمده است؟

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارند بنابراین برای کار کردن شبکه‌ی آن نیاز است تا افرادی در سراسر دنیا در حیات این شبکه دخیل باشند و سرویس ها و خدماتی را در اختیار شبکه قرار دهند. افرادی که در این امر مشارکت می‌کنند قطعا بی نصیب نمی‌مانند و شبکه به پاس خدمات آنها پاداش‌هایی را در نظر گرفته است که در قالب ارزهای دیجیتالی اهدا می‌شود که این پاداش‌ها به نوعی باعث تولید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم و… می‌شود.

لغت ماینینگ (Mining) در ترجمه به معنی استخراج از معادن می‌باشد اما ارتباط آن با دنیای ارزهای رمزنگاری شده چیست و چرا از این کلمه استفاده کرده‌اند؟ دلیل استفاده از این کلمه این است که همانطور که می‌دانید استخراج در معادن کار سختی است و به تخصص نیاز دارد و فردی که این کار را انجام می‌دهد ممکن است به پاس زحمتی که می‌کشد طلا یا سنگ قیمتی پیدا کند (یا اصطلاحا آن را استخراج کند)، در دنیای ارزهای رمزنگاری شده نیز افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است و می‌توان گفت ارزهای دیجیتالی از این طریق تولید می‌شوند. به دلیل شباهت این فعالیت با معنای واقعی کلمه‌ی ماینینگ، استخراج ارزهای رمزنگاری شده، ماینینگ نام گذاری شده است.

ماینر چه کسی است؟

به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند ماینر (Miner) می‌گویند.

انواع ماینینگ

ماینینگ را می‌توان به سه بخش سخت افزاری، نرم افزاری و پلتفرم دسته بندی کرد.

ماینینگ سخت افزاری

این نوع ماینینگ مربوط به شبکه هایی است که بر مبنای گواه اثبات کار (POW) کار می‌کنند؛ مانند بیت کوین، اتریوم و…

این طریقه‌ی ماینینگ به سخت افزارهای قدرتمند مانند کارت های گرافیکی و CPUهای با توان پردازشی بالا نیاز دارد، که در عین اینکه سرعت بالایی دارند انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند. همین امر باعث شد تا ماینینگ سخت افزاری از طریق کارت های گرافیکی و CPUها کم کم منسوخ شوند و به جای آن ASIC ارائه شود که مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

ماینینگ نرم افزاری

این نوع ماینینگ نیاز به استفاده از سخت افزارهای قدرتمند ندارد، بلکه بیشتر میزان دارایی فرد ماینر است که در فرآیند ماینینگ دخیل و موثر است. شبکه‌هایی که ماینینگ آنها به این صورت است، با ساختار مبنی بر گواه اثبات کار (POW) متفاوت است و شبکه‌ی آنها بر مبنای روش‌هایی مانند گواه اثبات سهام (POS) و DPOS و… کار می‌کند. شبکه‌ی کوین ها و توکن هایی مانند لیسک، استیم،ویوز و… اینگونه کار می‌کند. ماینر در این شبکه با گرو گذاشتن مقدار مشخصی از توکن خود در شبکه مورد نظر، شروع به فرآیند ماینینگ می‌کند.

پلتفرم

این نوع ماینینگ به سخت افزار قدرتمند و یا به کوین و توکن برای ارائه سرویس به شبکه نیاز ندارد. در این روش از طریق پلتفرم های تعبیه شده می‌توان خدمتی در اختیار شبکه قرار داد و پاداشی از جنس ارزهای دیجیتالی دریافت کرد. این خدمات مانند در اختیار گذاشتن بخشی از هارد، CPU، کارت های گرافیکی و… می‌باشد که بنا بر سازوکار هر پلتفرمی نحوه‌ی ارائه سرویس به شبکه آن متفاوت است. برای این نوع ماینینگ می‌توان شبکه‌های گولم، استورج، سیا و … را مثال زد.

چرا ماینرها به خاطر استخراج بلاک‌های بیت کوین، پول می گیرند؟

در واقع ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین به خاطر انجام محاسبات پول دریافت می کنند. وظیفه ی ماینرها در حقیقت تایید تراکنش انجام گرفته ی قبلی در بستر بیت کوین می باشد. این قانون یا فرایند توسط خالق بیت کوین ایجاد شده و هم اکنون هم اجرا می شود.

تایید تراکنشی که توسط ماینر های صورت می گیرد، مانع « دوباره خرج شدن بیت کوین» می‌شود. معنی دوبار خرج شدن بیت کوین این است که کاربری که دارنده ی بیت کوین هست، دوبار بیت کوین را خرج کند. در حقیقت زمانی که شما به فروشگاهی مراجعه می کنید، و برای خرید پولی را خرج می کنید، دیگر صاحب آن پول خرج شده نیستید. در واقع خطر استفاده مجدد از آن پول نیز به صفر می رسد. اما کاربرد ارز دیجیتال این خطر را که کاربر از بیت کوین خود کپی گرفته و نسخه ی کپی را به فروشنده بدهد و نسخه اصلی را نگه دارد را همیشه با خود یدک می کشد.

برای مثال فرض کنید شما یک کپی از اسکناس 10 هزار تومانی را به روش کاملا ماهرانه ای تهیه کرده اید. اگر روزی قرار باشد این اسکناس ها را خرج کنید و نفری پیدا شود که این اسکناس ها را ببیند، قطعا متوجه تشابه سریال این اسکناس ها خواهد شد. پس آن نفر به تقلبی بودن یکی از اسکناس‌ها پی می برد.

اقداماتی که ماینرهای بیت‌کوین  انجام می دهند، در واقع از زوایای مختلف شبیه به این کار است. آنها بر روی بیت کوین‌ها نظارت دقیق می‌کنند تا کسی از یک بیت کوین دوبار استفاده نکند.

البته این توضیح دقیقی بر اقدامات ماینرها نمی تواند باشد، ما در ادامه ی مقاله بیشتر بر روی این موضوع بحث خواهیم کرد.

هنگامی که یک ماینر بتواند معادل یک مگابایت بیت کوین را به تایید برساند، آن استخراج کننده حائز دریافت ۵.۱۲ بیت کوین خواهد شد. البته این محدودیت یک مگابایتی توسط خالق بیت کوین ( ساتوشی ناکاموتو ) وضع شده است. که همیشه مورد بحث فی ما بین ماینر ها بوده است. ماینرها معتقدند باید اندازه یک بلاک افزایش یابد تا  بتوانند اطلاعات بیشتری را در بلاک جای دهند.

ما گفیتم که ماینرها با تایید یک مگابایت تراکنش بیت کوین، واجد شرایط دریافت بیت کوین می شوند! اما آیا این ادعا همیشه درست است؟

باید بگوییم هر ماینری که بتواند یک مگابایت بیت کوین را دریافت کند، حتما بیت کوین دریافت نمی کند.

از لحاظ تئوری ثابت شده است که درون هر یک مگابایت بیت کوین می تواند 1 تراکنش یا چند هزار تراکنش صورت گرفته باشد. همه ی این تراکنش ها وابسته به میزان داده تبادل شده در بستر شبکه است. پس بعد از اتمام تایید تراکنش ها توسط ماینر ها که زحمت فراوانی هم دارد، احتمال دارد آن ماینر به هیچ پولی دست نیابد. پس برای کسب بیت کوین علاوه بر تلاشی که برای تایید تراکنش ها لازم است، مقداری شانس هم لازم است.

ابتدا شما باید یک مگابایت تراکنش را تایید کرده و سپس نخستین ماینری باشد که به مساله ی عددی پاسخ می دهید. به این جزء از فرایند کسب بیت کوین از قبل استخراج بیت کوین، « اثبات کار » یا (Proof Of Word) می گویند.

منظور از پاسخ به مساله عددی چیست؟

خبر خوب برای شما که دوست دارید بیت کوین استخراج کنید این است که نیاز به حل مسائل پیجیده برای پاسخ به مساله ی عددی ندارید در واقع ماینرها هیچ مسئله پیچیده ای را برای پاسخ حل نمی کنند. در حقیقت ماینرها در تلاش هستند اولین نفری باشند تا به عدد 64 رقمی  هگزادسیمال پی ببرند که این عدد برابر یا کمتر از عدد هش (hash) هدف است. در واقع کار ماینرها حدس زدن این عدد است. خبر بد برای شما در واقع چون باید این عدد را باید حدس بزنید، به قدرت پردازشی بسیار بالایی نیاز دارید تا بتوانید نفر اول باشید.

برای انجام موفقیت‌آمیز عملیات ماینینگ به نرخ هش بالایی نیاز دارید که براساس مگاهش در ثانیه، گیگاهش در ثانیه و تراهش در ثانیه محاسبه می‌شود.

 

برای ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

شما برای انجام ماینینگ می‌توانید از از پردازنده ی گرافیکی (GPU) استفاده کنید همچنین از پردازنده ی مخصوص این کار به نام  (ASIC) نیز می توانید استفاده کنید. در هر صورت انجام ماینیگ می تواند در حدود 500 تا چندده‌هزار دلار هزینه بر جای بگذارد.

دیده شده است، بعضی از ماینرها به خصوص در استخراج ارز اتریوم، مبادرت به تجمیع چند کارت گرافیکی ارزان برای انجام ماینینگ می کنند. 

ماینرها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟

یک مثال برای توضیح اقدامات ماینر ها : من به 3 نفر از دوستانم ، پاکت های نامه ای داده ام و برگه ای که حاوی یک عدد بین 1 تا 100 است، در درون این پاکت نامه ها وجود دارد. دوستان من مجاز هستند عددی برابر با کمتر از آنچه من در نظر گرفته ام، حدس بزنند. بعلاوه ی اینکه دوستان من مختارند هر چند بار که دوست دارند حدس بزنند.

شما فرض کنید عددی که من در نظر دارم عدد 19 می باشد. یکی از دوستانم عدد 21 را حدس می زند ولی چون این عدد بیشتر از 19 است، او برنده نیست. اما دو نفر از دوستان دیگرم یکی عدد 16 و دیگری عدد 12 را حدس زده اند. هر دوی این دوستان برنده هستند و بین آنها بر حسب اینکه به عدد 19 نزدیک باشند یا خیر، برتری وجود ندارد.

اگر در این فرض، دو نفر از دوستان من به طور همزمان به پاسخ صحیح برسند، منظق کار ما زیر سوال خواهد رفت. رسیدن دو نفر به پاسخ در بستر بیت کوین اغلب اوقات اتفاق می افتد. ولی در انتها باید یک برنده وجود داشته باشد.

رمانی که چندین ماینر به پاسخ درست همزان برسند، شبکه بستر بیت کوین از قانون 51 درصد پشتیبانی می کند. اغلب اوقات ماینری برنده می شود که تراکنش‌های بیشتری تایید کرده باشد.

حالا تصور کنید که این سوال را به جای اینکه از ۳ نفر بپرسم از میلیون‌ها نفر بپرسم و عددی که به آن اشاره می‌کنم بین ۱ تا ۱۰۰ نیست بلکه یک عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال است.

حالا پی بردید چرا حدس زدن این عدد دشوار است؟

عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال چیست؟

این یک مثال از این شماره است:

0000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد بالا دارای 64 رقم می باشد که البته تشخیص آن آسان است. همان طور که شما نیز متوجه شده اید، حرف الفبا نیز از بخش های عدد مذکور می باشد. چرا؟

برای پاسخگویی به این سوال، اجازه بدهید به کلمه ی هگزادسیمال اشاره کنیم. همان طور که اطلاع دارید، ما از از سیستم برپایه ی عدد 10 استفاده می کنیم. به همین دلیل است که هر عددی از 0 تا 9 تشکیل شده است.

با این وجود، سیستم هگزادسیمال از 16 رقم استفاده می کند. در واقع هگز به معنای 16 است. در این سیستم هر رقم می توان تا عدد 16 را شامل شود. اما سیستم ما فقط توانایی خواندن 10 عدد را دارا می باشد. به همین علت است که در سیستم هگزادسیمال از حروف a، b، c، d، e و f استفاده می کنند. هر کدام از این حروف ارزش آن رقم را بیان می کنند.

نکته ی مهم : به هیچ عنوان نیاز نیست کل ارزش این 64 عدد را برای استخراج بیت کوین محاسبه کنید. پس در واقع نیازی به محاسبه ی کامل یک هش نیست

ارتباط بین شماره ۶۴ رقمی هگزادسیمال و استخراج بیت کوین در چیست؟

مثال پاکت نامه و حدس زدن محتوای آن را به یاد دارید؟ در بستر بیت کوین آن عدد که داخل پاکت قرار گرفته را هش هدف می‌نامند. کاری که ماینرها به کمک رایانه‌های بزرگ و ده‌ها فن خنک‌کننده انجام می‌دهند حدس زدن این هش هدف است. ماینرها این کار را با ایجاد قطعه داده‌های تصادفی (nonces) در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند.

مثال سه پاکت و دوستان من که حاوی محتوای شماره 1 تا 100 بود را به یاد دارید؟ آن عددی که در داخل پاکت قرار دادیم را هش هدف نام گذاری کرده اند. در حقیقت اقداماتی که ماینر ها با کمک کامپیوتر ها و ده‌ها فن خنک کننده انجام می ‌دهند، حدس زدن هش هدف است. استخراج کنندگان یا ماینرها این کار را با ایجاد قطعه داده‌ی تصادفی به نام (nonces) در سریعترین زمان ممکن انجام می دهند.

در واقع برای آفرینش شماره های هگزادسیمال ۶۴ رقمی باید کلید قطعه داده‌ تصادفی (nonce) را به کار ببرید. در عمل ماینینگ که توسط ماینر ها انجام می شود هر قطعه داده تصادفی (nonces) اندازه ی 32  بیتی دارد این در حالی است که یک هش 256 بیت اندازه دارد.

نخستین ماینری که بتواند هشی برابر یا کمتر از هش هدف تولید کنید به خاطر اتمام پردازش بلوک به اندازه ی ۵.۱۲ بیت کوین جایزه می‌گیرد.

در حالت تئوری شما قادر هستید با یک تاس 16 وجهی و با پرتاب‌های 64 باری این عدد را حدس بزنید اما چه نیازی هست که این کار انجام شود؟

اما چگونه هش هدف را حدس بزنیم؟

همه ی هش‌های هدف با صفر شروع می شوند و حداقل 8 و حداکثر 63 کارکتر صفر دارند. هیچ رقم حداقلی برای هش های هدف بیت کوین وجود ندارد اما پروتکل بیت کوین یک حداکثر  هش مشخص کرده و هیچ هشی نمی تواند از این حداکثر هش بیشتر باشد : 

00000000ffff0000000000000000000000000000000000000000000000000000

 حال چگونه شانس خود را برای حدس زدن هش هدف نسبت به دیگران افزایش دهیم؟

برای رسیدن به این هدف یا باید یک دستگاه استخراج کننده‌ی پر سرعت خریداری نمایید و  یا اینکه به یک مجموعه از استخراج کننده‌ها (گروهی از ماینرها که قدرت سخت‌افزاری خود را با هم به اشتراک می‌گذارند و به اسم Mining Pool یا استخر شناخته می‌شوند) متصل شوید.

با این وضعیت بین ماینرها، استخر های استخراج بیت کوین تشکیل می شود و ماینر های با هم توافق می کنند که بیت کوین استخراج شده را با هم تقسیم کنند. با این حرکت تعداد بلاک‌های استخراج شده افزایش می‌یابد.

در حقیقت تشخیص هش هدف یک نوع بازی اعداد است که البته هیچ کس قادر نیست الگوی هش را با در نظر گرفتن هش قبلی پیش بینی نماید.

جالب است بدانید احتمال اینکه  یک قطعه داده‌ تصادفی (nonce) از هش هدف کوچک‌تر باشد کمتر از ۱ در ۱ تریلیون است.

اشتراک گذاری این مطلب :

لوگو تلگرام لوگو لینکدین لوگو کلوب لوگو فیس نما لوگو فیسبوک لوگو گوگل پلاس لوگو تویتر لوگو پینترست لوگو ردیت
برچسب ها : بیتکوین اتریوم بلاکچین ماینینگ bitcoin blockchain mining ethereum